Мал Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мал Град
Maligrad
Lake Prespa Albania.jpg
Поглед на Мал Град
Географија
Место Преспанско Езеро
Координати 40°47′31″ СГШ 20°55′59″ ИГД / 
Површина 0,05 км2
Најг. висина 860 м
Управа

Мал Град (албански: Maligrad) — остров во Преспанското Езеро во областа Мала Преспа, Албанија. Зафаќа површина од околу 5 хектари. Забележителен е по своите пештери и кружна спила. Има дрвја и песочен дел.

На островот се наоѓа познатата црква „Пресвета Богородица“ изградена по налог на благородникот Кесар Новак во 1369 година.[1]

Ова е помалиот од двата острова во Преспанското Езеро, од кој другиот е многу поголемиот Голем Град во Република Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Anamali, Skënder (2002). Historia e popullit shqiptar në katër vëllime. I. Botimet Toena. стр. 294–295. OCLC 52411919.