Москополе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Москополе
Voskopjë
општина
Црквата „Св. Никола“ во Москополе
Црквата „Св. Никола“ во Москополе
Москополе is located in Албанија
Москополе
Москополе
Координати: 40°38′0″N 20°35′25″E / 40.63333° СГШ; 20.59028° ИГД / 40.63333; 20.59028Координати: 40°38′0″N 20°35′25″E / 40.63333° СГШ; 20.59028° ИГД / 40.63333; 20.59028
Земја Албанија
ОбластГорица
Укината1788 (како град)
Население (2011)
 • Вкупно1.058
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.KO
Мреж. местоvoskopoja.al
Фрески во црквата од зографот Давид Селенички

Москополе (албански: Voskopjë, Воскопоја, Moscopole и Moscopolea, грчки: Μοσχόπολη) — некогашен стар град, а денес мало планинско село со население од 700 жители (2000 г.). Населението главно се занимава со сточарство и е со мешан состав, односно живеат Власи и Албанци. Селото се наоѓа на 21 км од Горица (Корча), на планината Островица во јужна Албанија, на надморска височина од 1.160 м[1].

Некогаш ова бил голем, просперитетен и развиен град со значаен број жители, трговија, занаетчиство и врски во далечни краеви. Во 1788 г. е уништен од Али Паша Јанински поради поддршката на населението за Пелопонеското востание.

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Население во минатото[уреди | уреди извор]

  • 1750: 45.000
  • 1788: 50-60.000
  • 2000: 700

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Нида Бога: Москополе. Преводач: Николай Кюркчиев, София 2000 ISBN 9-54737-124-Х

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]