Бобоштица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бобоштица
село
Бобоштица is located in Албанија
Бобоштица
Бобоштица
Координати: 40°33′15″N 20°45′52″E / 40.55417° СГШ; 20.76444° ИГД / 40.55417; 20.76444Координати: 40°33′15″N 20°45′52″E / 40.55417° СГШ; 20.76444° ИГД / 40.55417; 20.76444
Земја Албанија
ОбластКорча
ОпштинаКорча
Општ. един.Дреново
Надм. вис.&100000000000011120000001.112 м
Население (2005)
 • Вкупно1.200
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Бобоштица (месно: Бобошчица) е село во јужна Албанија. Селото се наоѓа во областа Горица.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]