Горица (Албанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Корча)
Прејди на: содржини, барај
Горица
—  Општина  —
Поглед кон Горица

Грб
Горица се наоѓа во Албанија
Горица
Координати: 40°37′ СГШ 20°46′ ИГД / 
Држава Албанија
Област Горица
Округ Горица
Основан 15 век
Управа
 • Градоначалник Сотираќ Фило
Надм. вис. 850 м
Население (2013)
 • Вкупно 51.683 жит.
Час. појас Central European Time (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 7001-7004
Повик. бр. (+355) 082
Рег. табл. KO
Портал bashkiakorce.gov.al

Горица или Корча (албански: Korçë, грчки: Κορυτσά, влашки: Cоrceaо, турски: Görice) е град и центар на истоимената префектура во југоисточниот дел на Албанија. Според пописот од 2009 г. во него живеат 105.000 жители[1] и тој е петтиот по големина град во Албанија.

Градот сега[уреди | уреди извор]

Во Горица живее голема влашка заедница, како и бројно македонско население, а исто така и голем број на православни етнички албанци. Локалното радио од овој град емитува и програми на македонски јазик наменети за етничките Македонци од тој крај. Oд 2010 година во Горица зрачи и локална телевизија (ТВ Кристал) на македонски јазик.[2]

Во Горица било отворено првото училиште на албански јазик во 1887 г., а во 1891 г. било отворено и првото училиште за девојчиња од страна на ароманскиот (влашкиот) учител Хараламбие Баламачи (подалечен роднина на Константин Белемаче, авторот на влашката химна), кој по отворањето на училиштата за Албанците, отворил и повеќе влашки училишта во Горица.

Име[уреди | уреди извор]

Градот е именуван различно во други јазици: грчки: Κορυτσά, Koritsá; италијански: Coriza; турски: Görice.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]