Прејди на содржината

Македонска алијанса за европска интеграција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонска алијанса за ервропска интеграција
Aleanca Maqedonase për Integrimin Europian
ВодачЕдмонд Темелко
Основана30 октомври 2004[1]
ИдеологијаРегионализам
Конзервативизам
Заштита на правата на Македонците во Албанија
Полит. положбаДесница
Меѓународна припадностнема
Европска припадностнема
Градоначалници
1 / 61
Мрежно место
www.macedoniansinalbania.org
Политика на Албанија
Политички партии
Избори

Македонската алијанса за европска интеграција — политичка партија на македонското малцинство во Албанија создадена на 30 октомври 2004 година во Тирана како прва македонска партија во Албанија што ќе се грижи за положбата и правата на Македонците во Албанија. На 24 април 2009, по 4 години од основањето на партијата, бил одржан нејзиниот прв конгрес. За нејзин прв водач е избран Едмонд Темелко[2].

  1. Македонска информативна агенција
  2. Стерјоски, Васил (декември 2009). „Лагите на Таќо Гроздани“. Преспа. стр. 3. |access-date= бара |url= (help)

Поврзано

[уреди | уреди извор]