Каваја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каваја

Каваја (албански: Kavajë) — град во западна Албанија во истоимениот округ. Се наоѓа на неколку километри од бреговите на Јонското Море. Според пописот од 2001 година, во градот живееле 24,817 жители.