Кукуш (Албанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кукуш
Kukës
Kukës (Albania).jpg
Кукуш се наоѓа во Албанија
Кукуш
Координати: 42°04′ СГШ 20°25′ ИГД / 
Држава  Албанија
Област Кукуш
Округ Кукс (округ)
Надм. вис. 320 m (1,050 ft)
Население (2001)
 • Вкупно 17.222
Часовен појас Централно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
ЗИП код 8501-8503
Повик. бр. 024
Регистарски таблички KU
Мреж. место www.bashkiakukes.com

Кукуш (Кукс, Кукес, Кукеш; албански: Kukës, Кукс) — град и центар на истоимената област на северот на Албанија. Според пописот извршен во 2001 година, во Кукуш живееле 17.222 жители.

Градот се наоѓа во планинската област во северна Албанија блиску до границата со Србија.

Градот е преместен во времето на изградбата на хидроелектраната и вештачкото езеро Фјерза на реката Дрим во 1976 година. Стариот град Кукуш тогаш бил потопен. Денешниот град, изграден во 1970-те, порано го имал и називот Нов Кукуш (Kukësi i Ri).

Областа и градот имаат слаба патна поврзаност со остатокот од земјата. Населението е сиромашно, а криминалот претставува голем проблем.

Земајќи ја предвид географската локација на градот, во близина на етно-историскиот македонски регион Гора, како и доселувањата од горанските села во градот, се претпоставува дека во Кукуш живеат околу 2.000 Македонци од областа Гора[1]

  1. Центар за етнички истражувања(Qendra për Hulumtime Etnike)