Прејди на содржината

Запод

Координати: 42°3′N 20°33′E / 42.050° СГШ; 20.550° ИГД / 42.050; 20.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Запод
општинска единица
Запод is located in Албанија
Запод
Запод
Координати: 42°3′N 20°33′E / 42.050° СГШ; 20.550° ИГД / 42.050; 20.550
Земја Албанија
ОбластКукуш
ОпштинаКукуш
Население (2011)
 • општинска единица2.217
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.KU

Запод или Запот (албански: Zapod) — село и поранешна општина во Кукуш, североисточна Албанија, во традиционалната област Гора. Со реформата за самоуправа од 2015 година, Запод станал дел од општината Кукуш (Кукс).[1] Населението брои 2 217 жители Горанци, од кои според пописот од 2011 г. 79 % се изјасниле како Албанци, а 12 % како Македонци.[2] Меѓутоа, со оглед на тоа дека пописот не дозволуваше изјаснување на етничка припадност различна од онаа напишана во изводите за раѓање, се претпоставува дека бројката на Македонци е многу поголема.

  1. Law nr. 115/2014
  2. „Ethnic composition of Albania 2011“. Посетено на 7 August 2014.