Борје (Гора)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борје
Borje
село
Џамијата во Борје
Џамијата во Борје
Борје is located in Албанија
Борје
Борје
Координати: 42°0′53″N 20°35′13″E / 42.01472° СГШ; 20.58694° ИГД / 42.01472; 20.58694Координати: 42°0′53″N 20°35′13″E / 42.01472° СГШ; 20.58694° ИГД / 42.01472; 20.58694
Земја Албанија
ОбластКукуш
ОпштинаКукуш
Население (2001)
 • Вкупно950
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.KU

Борје (албански: Borje) — горанско село во областа Гора, денес во општината Кукуш, североисточна Албанија. На пописот од 2001 г. селото имало 950 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во албанскиот дел областа Гора, во јужните пазуви на Коритник.

Историја[уреди | уреди извор]

По Втората балканска војна селото ѝ е доделено на Албанија, заедно со уште осум горански села. Според Стефан Младенов во 1916 г. Борје (Бо̀рье) било македонско село со 150 куќи.[1][2]

На етничката карта на Северозападна Македонија од 1929 г. Афанасиј Селишчев отбелязва Борье како македонско село.[3][4]

Во извештај на Сребрен Поп Петров, главен инспектор-организатор на бугарската црковно-училишна дејност во Албанија, во 1930 г. Борје (Борйе) било село со 130 куќи на Македонци-муслимани.[1][5]

Сè до 2015 г. селото било во состав на општината Шиштавец.

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Борје
Други

Наводи[уреди | уреди извор]