Старово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старово
Buçimas
општинска единица
Земја Албанија
ОбластГорица
ОпштинаПоградец
Население (2011)
 • општинска единица15.687
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.7304
Повик. бр.(0)868

Старово, службено: Бучимас (албански: Buçimas), порано: Starovë — село и поранешна општина во областа Горица, југоисточна Албанија. Со реформата од 2015 г. станал единица на општинатата Поградец.[1] Според пописот од 2011 г. општинската единица имала 15.687.[2]

Општинската единица се состои од следниве села:[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Law nr. 115/2014
  2. „2011 census results“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2017-12-24.
  3. Greece – Albania Neighbourhood Programme Архивирано на 27 март 2012 г.