Прејди на содржината

Ковин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ковин
Ковин (српски)
Town and municipality
Од горе: Српска православна црква, Католичка црква, Урнатини во Ковин fortress
Грб на Ковин
Локација на Ковин во Србија
Локација на Ковин во Србија
Држава Србија
Управа
 • MayorZoran Nikolić
Површина
 • Град96,72 км2 (3,734 ми2)
 • Општина738,30 км2 (28,510 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006800000068 м
Население (2011 census)[1]
 • Town13.515
 • Town густина1,4/км2 (3,6/ми2)
 • Општина33.722
 • Општина густина0,46/км2 (1,2/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code26220, 26221, 26223
Повик. бр.+381(0)13
Мреж. местоhttp://www.kovin.org.rs/
Карта на општина Ковин
Српска православна црква
Романска православна црква
Католичка црква Света Тереза од Авила

Ковин е град и општина сместен во Јужнобанатски Округ во автономната покраина Војводина, Србија. Градот има население од 13.515 жители, додека општината има 33.722 жители.

На романски, градот е познат како Кувин, на унгарски како Кевевара или (до 1899 година) Темескубин, а на германски како Кубин или Темешкубин. Во минатото, градот бил познат и како Доњи Ковин („долниот Ковин“) за разлика од градот со исто име во Унгарија кој на српски бил познат како Горњи Ковин и на унгарски како Рацкеве.

Историја[уреди | уреди извор]

На Дакијци племето Албоценесес живееле во оваа област во 2 век од нашата ера.[2] Има остатоци од античката римска тврдина наречена Контра Маргум, спроти Маргум, тврдина од другата страна на Дунав. Во 9 и 10 век, оваа област била населена со Словени и Романци.[3] Областа била вклучена во средновековното Кралство Унгарија. Во 11 век, еден од потомците на Глад, Ахтум, владеел со регионот, но и тој бил поразен од Унгарците.

Најраното спомнување на населбата било во 1071 година како Кеје. Ковин се споменува во 12 век како седиште на округот, кој го опфаќал најголемиот дел од западниот Банат. Од 14 век, градот има големо српско население кое побегнало од Србија под закана од Османлиите. Српскиот деспот Лазар Бранковиќ ја презел контролата над градот во 1457 година, но во следната година тој повторно бил под контрола на Кралството Унгарија.

Во 16 век, градот бил вклучен во Отоманско Царство и станал дел од Отоманската провинција Темешвар. За време на отоманското владеење (16-17 век), Ковин бил претежно населен со етнички Срби. Во 1716 година, таа станала дел од Хабсбуршка Монархија и припаѓала на Хабсбуршкиот Банат Темесвар до 1751 година кога станал дел од воената граница на Хабсбург (Банат Краина).

Во 1848/1849 година, Ковин бил дел од Српското војводство, но во 1849 година повторно бил ставен под управа на Воената граница. Со укинувањето на воената граница во 1873 година, Ковин бил инкорпориран во округот Темес во рамките на Кралство Унгарија. Според пописот од 1910 година, округот Ковин имал население од 35.482 жители, од кои 21.795 зборувале српски, 6.587 германски, 5.705 романски и 5.355 унгарски.[4]

Овој град имал значајна улога во избувнувањето на Првата светска војна.[5] Во јули 1914 година, наводната воена пресметка овде била блиска причина за објавувањето војна против Србија од страна на Франц Јосиф I од Австрија, но извештајот за таквата пресметка бил очигледно лажен или многу претеран.[5]

Во 1918 година, Ковин станал дел од Кралството на Србите, Хрватите и Словенците (преименувано во Југославија во 1929 година). Помеѓу 1918 и 1922 година, тој бил дел од округот Банат; меѓу 1922 и 1929 година дел од Подунавската област; а помеѓу 1929 и 1941 година дел од Дунавската Бановина. Помеѓу 1941 и 1944 година, Ковин бил под окупација на Оската и бил дел од автономниот регион Банат во рамките на германската окупирана Србија. Градот бил силно бомбардиран од сојузниците во 1944 година. Во 1945 година, таа стана дел од Социјалистичката автономна покраина Војводина во рамките на Социјалистичка Република Србија и Социјалистичка Федеративна Република Југославија. Во 1992 година, Ковин стана дел од Сојузна Република Југославија, која во 2003 година беше трансформирана во државна заедница на Србија и Црна Гора. Од 2006 година, градот е дел од независна Србија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општина Ковин го вклучува градот Ковин и следните села:

 • Баваниште
 • Гај
 • Делиблато
 • Дубовац
 • Мало Баваниште
 • Мраморак
 • Плочица
 • Скореновац
 • Шумарак

Во општината постои и оваа неофицијална населба:

 • Чардак

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194835.465—    
195338.061+7.3%
196139.994+5.1%
197139.808−0.5%
198139.843+0.1%
199138.263−4.0%
200236.802−3.8%
201133.722−8.4%

Според пописот од 2011 година, вкупното население на општина Ковин изнесувало 33.722 жители.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

општина
година Популација Срби Германци Романци Унгарци Хрвати Роми Словаци други
1910 година 34.034 45,52% 19,30% 16,65% 15,64% 0,09% 1,28% 0,12% 1,70%
1931 година 35.600 50,66% 20,68% n/d 13,0% n/d n/d n/d 15,64%
1961 година 39.994 73,1% n/d 17,6% 13,59% n/d 0,04% 0,14% 5,27%
1991 година 38.263 73,53% 0,20% 4,54% 10,28% 0,39% 2,47% 0,05% 8,54%
2002 година 36.802 76,75% 0,13% 3,7% 9,26% 0,3% 3,1% 0,11% 7,44%
2011 година[6] 33.722 74,58% 0,14% 3,47% 8,90% 0,19% 4,5% 0,04% 8,18%

Населби со српско етничко мнозинство се: Ковин, Баваниште, Гај, Делиблато, Дубовац, Мало Баваниште, Мраморак и Плочица. Скореновац има унгарско етничко мнозинство. Шумарак е етнички мешана населба со релативно унгарско мнозинство.

Град
година Вкупно Срби Унгарци Романци Роми Црногорци Југословени Македонци друго
1991 година 13.669 76,19% 6,78% 3,47% 1,40% 1,67% 6,81% 0,76% 2,21%
2002 година 14.250 80,79% 5,51% 2,93% 2,00% 0,92% 1,26% 0,50% 6,09%
2011 година [6] 13.515 79,22% 5,18% 2,60% 2,40% 0,50% 0,43% 0,50% 9,17%

Следната табела дава преглед на вкупниот број на регистрирани лица вработени во правни лица по нивната основна дејност (од 2018 година):[7]

Активност Вкупно
Земјоделство, шумарство и риболов 557
Рударство и вадење камен 114
Производство 1.372
Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација 50
Снабдување со вода; канализација, управување со отпад и активности за санација 113
Градба 325
Трговија на големо и мало, поправка на моторни возила и мотоцикли 824
Транспорт и складирање 214
Услуги за сместување и храна 173
Информации и комуникација 49
Финансиски и осигурителни активности 57
Активности со недвижен имот 9
Стручни, научни и технички дејности 174
Административни и помошни услужни дејности 187
Јавна администрација и одбрана; задолжително социјално осигурување 291
Образование 408
Активности за човековото здравје и социјална работа 755
Уметност, забава и рекреација 64
Други услужни активности 103
Индивидуални земјоделски работници 570
Вкупно 6.411

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Предлошка:Српски попис2011
 2. Ptolemy's Geographia
 3. Anonymus, Gesta Hungarorum, Mentor Publishers,2000, p.120, ISBN 973-98955-9-X
 4. “Temes County”, talmamedia.com.
 5. 5,0 5,1 Manfried, Rauchensteiner.
 6. 6,0 6,1 „Population by ethnicity – Kovin“. Statistical Office of the Republic of Serbia (SORS). Посетено на 28 February 2013.
 7. „MUNICIPALITIES AND REGIONS OF THE REPUBLIC OF SERBIA, 2019“ (PDF). stat.gov.rs. Statistical Office of the Republic of Serbia. 25 December 2019. Посетено на 28 December 2019.