Гудурица

Координати: 45°10′08″N 21°26′21″E / 45.16889° СГШ; 21.43917° ИГД / 45.16889; 21.43917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гудурица
Село
Местоположба на Гудурица
ДржаваСрбија
ПокраинаВојводина
ОкругЈужен Банат
Надм. вис.&10000000000000111000000111 м
Население (2011)
 • Гудурица1.092
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код26335
Повик. бр.+381(0)13
Регистарска табличка

Гудурица е село во Србија. Се наоѓа на територијата на град Вршац, Јужнобанатски округ, Војводина. Селото има српско мнозинство (66.21%) и бројно македонско малцинство (10.49%), а вкупното население изнесува 1,092 жители (попис 2011).

Население[уреди | уреди извор]

  • 1961: 2,105
  • 1971: 1,560
  • 1981: 1,448
  • 1991: 1,338
  • 2002: 1,267
  • 2011: 1,092