Локов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Локов
Локов се наоѓа во Republic of Macedonia
Локов
Местоположба на Локов во Македонија
Координати 41°21′57″ СГШ 20°38′53″ ИГД / 
Регион Малесија
Општина Општина Струга
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 6330
Надм. вис. 1460 м


Локов е село во Општина Струга, во областа Малесија. Селото Локов се наоѓа на патот Виа Игнација, наjстарата и наjзначаjната римска сообраќаjница на Балканот. Локов се наоѓа во центарот на областа Малесија помеѓу градовите Струга и Дебар и се простира на висорамнина од 1.360 метри надморска висина.

Историja[уреди | уреди извор]

Изградба на привремена црква Св. Петка во село Локов по опожарувањето на селото во 1903 година

Во текот на Втората светска војна, на 26 јули 1943 година, бил формира малесискиот партизански одред. На 8 јуни 1944 година, по извршената реорганизација на Првата Македонско-Косовска народноослободителна ударна бригада се формирала првата Македонска народноослободителна ударна бригада.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Процесот на миграцијата бил најголем во периодот помеѓу 1945 и 1946 година, кога голем број семејства се иселиле во Војводина, во околината на Прилеп (во Ново Лагово) и во градот Струга. Селото целосно опустело во 1965 година, кога со полнењето на вештачкото езеро Глобочица бил потопен единствениот пат кој го поврзувал селото Локов со градовите Струга и Дебар.

Според пописот од 2002 година, селото немало жители.[се бара извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Цркви[1]

„Вознесение Христово“ -"Св.Спас"- манастирска црква осветена на 24.7.2016 година од Митрополитот Тимотеј

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Во селото постои Спомен дом на првата Македонска народноослободителна ударна бригада. Спомен домот е изграден на местото на некогашното основно училиште „Наце Николоски“ кое функционирало од 1945 до 1962 година.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Локов како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

  • „Локов (1 дел) (Некој работи се трошет на зима)“ - расказ на македонскиот писател Ненад Јолдески од 2009 година.[2]
  • „Локов (2 дел) (Вероника реши да умрит, Фичо да спијат)“ - расказ на македонскиот писател Ненад Јолдески од 2009 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Прва Струшка Парохија“ (на македонски). Дебарско-кичевска епархија. http://www.dke.org.mk/namesnistva/strusko.asp#prva_struska_parohija. посет. 19 август 2011 г. 
  2. Ненад Јолдески Wezdensky, Штамата на Енхалон (Мемоари), Темплум, Скопје, 2009.
  3. Ненад Јолдески Wezdensky, Штамата на Енхалон (Мемоари), Темплум, Скопје, 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]