Манастирец (Локов)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастирец
археолошко наоѓалиште
Манастирец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастирец
Манастирец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°21′57″N 20°38′53″E / 41.36583° СГШ; 20.64806° ИГД / 41.36583; 20.64806Координати: 41°21′57″N 20°38′53″E / 41.36583° СГШ; 20.64806° ИГД / 41.36583; 20.64806
Основни податоци
Име Манастирец
Место Локов
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастирец е археолошки локалитет во близина на струшкото село Локов. Локалитетот претставува сакрален комплекс од средниот век. Се наоѓа на околу 5 км северозападно од селото и на околу 100 м источно од месноста Русинец. На местото се гледаат темели од црква. Во 1935/36 година во апсидалниот дел на црквата е изградена мала капела, која исто така е во урнатини.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.