Латинска Црква (Луково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Латинска Црква
археолошко наоѓалиште
Латинска Црква is located in Македонија
Латинска Црква
Местоположба на Латинска Црква во Македонија
Местоположба 41°20′57″N 20°36′16″E / 41.34917° СГШ; 20.60444° ИГД / 41.34917; 20.60444Координати: 41°20′57″N 20°36′16″E / 41.34917° СГШ; 20.60444° ИГД / 41.34917; 20.60444
Основни податоци
Место Луково
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Латинска Цркваархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Луково. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 3 км северозападно од селото, на блага падина која мештаните ја викаат Орео, на која се пронајдени темели од црква околу која имало гробови[а].[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Луково;
  • Орео — населба од бронзено, железно и римско време.

Белешки[уреди | уреди извор]

  • а Ова се податоци добиени од мештаните.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.