Св. Илија (Мали Влај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Илија
археолошко наоѓалиште
Св. Илија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Илија
Св. Илија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′9″N 20°36′56″E / 41.11917° СГШ; 20.61556° ИГД / 41.11917; 20.61556Координати: 41°7′9″N 20°36′56″E / 41.11917° СГШ; 20.61556° ИГД / 41.11917; 20.61556
Основни податоци
Име Св. Илија
Место Мали Влај
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Илија е археолошки локалитет во близина на струшкото село Мали Влај. Локалитетот претставува утврдена населба од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 1 км јужно од селото и на околу 200 м западно од репетиторот Мали Влај, каде се забележливи темели од црква со димензии од 8 х 4 м. Локалитетот е обраснат со дабова шума.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.