Главина (Корошишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Главина
археолошко наоѓалиште
Главина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Главина
Главина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833Координати: 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833
Основни податоци
Име Главина
Место Корошишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Главина е археолошки локалитет во струшкото село Корошишта. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа во рамките на селското училиште, каде што при копањето на темелите биле откриени ѕидови од црква, а во непосредна близина и гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.