Св. Петка (Долна Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Македонија
Св. Петка
Местоположба на Св. Петка во Македонија
Местоположба 41°12′47″N 20°38′6″E / 41.21306° СГШ; 20.63500° ИГД / 41.21306; 20.63500Координати: 41°12′47″N 20°38′6″E / 41.21306° СГШ; 20.63500° ИГД / 41.21306; 20.63500
Основни податоци
Место Долна Белица
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Крастаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Долна Белица. Претставува црква од среден век. Се наоѓа на околу 1 км западно од селото. На границата со атарите на селата Октиси и Долна Белица била изградена црквата Св. Петка врз темелите од постара црква. Околу неа се забечежливи гробни конструкции градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.