Калдрма (Ливада)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калдрма is located in Македонија
Калдрма
Местоположба на Калдрма во Македонија
Местоположба 41°13′54″N 20°43′27″E / 41.23167° СГШ; 20.72417° ИГД / 41.23167; 20.72417Координати: 41°13′54″N 20°43′27″E / 41.23167° СГШ; 20.72417° ИГД / 41.23167; 20.72417
Основни податоци
Место Ливада
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Калдрмаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Ливада. Претставува некропола од римско време. Се наоѓа на околу 500 м северно од селото. На местото, денес се простираат ниви, на чијашто површина се пронајдени фрагменти од тегули и имбрекси. Според наводите на В. Лахтов и Н. Вулиќ, пред Втората светска војна биле откриени две засводени гробници со подни мозаици.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.