Герамидница (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герамидница
археолошко наоѓалиште
Герамидница is located in Македонија
Герамидница
Местоположба на Герамидница во Македонија
Местоположба 41°14′17″N 20°41′49″E / 41.23806° СГШ; 20.69694° ИГД / 41.23806; 20.69694Координати: 41°14′17″N 20°41′49″E / 41.23806° СГШ; 20.69694° ИГД / 41.23806; 20.69694
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Герамидницаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Ново Село. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1 км северно од селото, од левата страна на патот што води за селото Мислодежда. На местото денс се простираат ниви, по чиишто површини се пронајдени фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.