Кале (Јабланица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°18′47″N 20°34′49″E / 41.31306° СГШ; 20.58028° ИГД / 41.31306; 20.58028Координати: 41°18′47″N 20°34′49″E / 41.31306° СГШ; 20.58028° ИГД / 41.31306; 20.58028
Основни податоци
Место Јабланица
Општина Струга
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување


Период римско време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Јабланица. Претставува утврдување од римско време. Се наоѓа североисточно од селото, а југозападно од селото Безово. На висок рид што доминира над околниот терен, на површина од околу 2 хектара, пронајдени се фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Видливи се и остатоци од бедем, граден од кршен камен и варов малтер. Во внатрешноста на тврдината се забележуваат темели од повеќе градби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.