Бурлица (Буринец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бурлица
археолошко наоѓалиште
Бурлица is located in Македонија
Бурлица
Местоположба на Бурлица во Македонија
Местоположба 41°23′43″N 20°37′1″E / 41.39528° СГШ; 20.61694° ИГД / 41.39528; 20.61694Координати: 41°23′43″N 20°37′1″E / 41.39528° СГШ; 20.61694° ИГД / 41.39528; 20.61694
Основни податоци
Место Буринец
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Бурлицаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Буринец. Претставува населба од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 5-6 км западно од селото, каде се гледаат големи грамади од камења, кои претставуваат остатоци од некогашното село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.