Манастир Св. Богородица (Калишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Богородица
Поглед кон комплексот и Охридското Езеро
Информации
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан11 век
Посветен наМала Богородица
ЕпархијаСтавропигиален
Цркви„Рождество на Пресвета Богородица“,
„Св. Богородица Пештерна“,
„Св. Петар и Павле“ и „Св. Атанасиј“
Личности
Важни личностиЈосиф Калишки (игумен)
Место
МестоКалишта, Општина Струга, Македонија Македонија
Координати41°08′40.6″N 20°39′00.1″E / 41.144611° СГШ; 20.650028° ИГД / 41.144611; 20.650028Координати: 41°08′40.6″N 20°39′00.1″E / 41.144611° СГШ; 20.650028° ИГД / 41.144611; 20.650028
Видливи остатоци4 цркви, конаци, чешми, продавница, библиотека, камбанарија, хотел
Отворен за јавностда
Поглед кон пештерната црква
Поглед кон главната манастирска црква
Поглед кон пештерната црква „Св. Атанасиј“
Поглед кон црквата „Св. Петар и Павле“

Мала Богородица — ставропигијален манастир на Македонска православна црква во струшкото село Калишта. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во рамките на црквата Св. Богородица во чијшто олтарен простор, како чесна трпеза е поставена ара од бел мермер со грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.