Орео (Луково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орео
археолошко наоѓалиште
Орео is located in Археолошки локалитет во Македонија
Орео
Орео
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′57″N 20°36′16″E / 41.34917° СГШ; 20.60444° ИГД / 41.34917; 20.60444Координати: 41°20′57″N 20°36′16″E / 41.34917° СГШ; 20.60444° ИГД / 41.34917; 20.60444
Основни податоци
Име Орео
Место Луково (Струшко)
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
железно време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Орео е археолошки локалитет во близина на струшкото село Луково. Локалитетот претставува населба од бронзено, железно и римско време. Се наоѓа на околу 3 км северозападно од селото, на блага падина, која зафаќа простор од околу 2 хектара. По површината на локалитетот се пронајдени фрагменти од керамички садови, питоси и многуброен градежен материјал со различна временска и културна припадност.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.