Вајтос (Октиси)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајтос
археолошко наоѓалиште
Вајтос is located in Археолошки локалитет во Македонија
Вајтос
Вајтос
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′17″N 20°41′49″E / 41.23806° СГШ; 20.69694° ИГД / 41.23806; 20.69694Координати: 41°14′17″N 20°41′49″E / 41.23806° СГШ; 20.69694° ИГД / 41.23806; 20.69694
Основни податоци
Име Вајтос
Место Октиси
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Legenda grodzisko.svg утврдување

Период раноантичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Вајтос или Градиште е археолошки локалитет во близина на струшкото село Октиси. Локалитетот претставува утврдена населба од раноантичко и римско време. Се наоѓа на 3 км западно од селото, на падините на планината Јабланица, каде се протега на височина со стрмни падини, кои доминираат над Струшко поле. На нејзиниот врв е утврдена населба со димензии од 680 х 80 м. На северната страна се пронајдени остатоци од бедем од хеленистичкото време, широк 2,20 м, сувоѕидан од камени блокови долги до 1,30 м, во „опус псеудоисодомум“. Во западниот дел, градиштето е проширено и доградено со ѕидарија од малтер, од римското време.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.
  2. Битракова Грозданова В., 1988a, стр. 38-39.