Црквиште (Збажди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°21′0″N 20°40′22″E / 41.35000° СГШ; 20.67278° ИГД / 41.35000; 20.67278Координати: 41°21′0″N 20°40′22″E / 41.35000° СГШ; 20.67278° ИГД / 41.35000; 20.67278
Основни податоци
Место Збажди
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиште или Манастирецархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Збажди. Претставува сакрален објект од средниот век. Се наоѓа на околу 2,5-3 км западно од селото. На високо плато на падините на Закамен се гледаат грамади од кршен камен и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.