Арангел (Долна Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арангел
археолошко наоѓалиште
Арангел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арангел
Арангел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′47″N 20°38′6″E / 41.21306° СГШ; 20.63500° ИГД / 41.21306; 20.63500Координати: 41°12′47″N 20°38′6″E / 41.21306° СГШ; 20.63500° ИГД / 41.21306; 20.63500
Основни податоци
Име Арангел
Место Долна Белица
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арангел е археолошки локалитет во близина на струшкото село Долна Белица. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1 км југоисточно од селото. Покрај патот што води до Струга се гледаат урнатини од црква посветена на Св. Арангел. Околу црквата е потврдено присуството на камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.