Бегова Нива (Горно Татеши)

Координати: 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бегова Нива

Карта

Местоположба 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694
Основни податоци
Место Горно Татеши
Општина Струга
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бегова Нива или Ќелеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Горно Татеши. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 600 м северозападно од селото, на простор со димензии од околу 150 × 100 м, на кој денес се наоѓаат ниви. По површината на нивите се пронајдени фрагменти од тегули, имбрекси, питоси и друг градежен материјал. Според кажувањата на мештаните, при обработувањето на земјата се пронајдени и остатоци од темели на објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.