Прејди на содржината

Струга (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°10′00″N 20°40′00″E / 41.16667° СГШ; 20.66667° ИГД / 41.16667; 20.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Струга


Местоположба 41°10′00″N 20°40′00″E / 41.16667° СГШ; 20.66667° ИГД / 41.16667; 20.66667
Основни податоци
Место Струга
Општина Струга
Тип

 населба  некропола


Период хеленистичко време
римско време
среден век
Портал „Археологија“

Стругаархеолошко наоѓалиште во градот Струга. Претставува населба и некропола од хеленистичкото и римското време и средниот век.

Опис[уреди | уреди извор]

Со изградбата на станбени објекти, улици, водовод и друго, на подрачјето на градот се откриени многу бројни археолошки наоди и тоа:

- на околу 50 метри од десната страна на Црн Дрим, при копањето на темели за изградба на самопосложување, се откриени повеќе гробови од хеленистичкото време;

- во црквата „Св. Ѓорѓи“ се чуваат милјоказ од мермер и мермерна плоча со претстава на маж, жена и дете, во етикулата;

- на ул. „Маршал Тито“ во маалото Клементица се откриени темели од повеќе објекти, а црквата „Св. Никола“ е изградена врз темелите од постара црква;

- на местото на денешната соборна црква, посветена на Св. Ѓорѓи, постоеле темели од постара црква, а во северниот дел била пронајдена голема мермерна глава. Во непосредната близина на црквата, при копање на водовод биле откриени гробови од римското време. Јужно од црквата Св. Ѓорѓи, во правецот од езерото биле откриени и темели од сакрална градба со фрескоживопис;

- на улица „ЈНА“, од левата страна од Црн Дрим, на местото на денешната џамија имало темели од постара црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 399, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069