Троња (Франгово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Троња
археолошко наоѓалиште
Троња is located in Македонија
Троња
Местоположба на Троња во Македонија
Местоположба 41°8′43″N 20°37′23″E / 41.14528° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.14528; 20.62306Координати: 41°8′43″N 20°37′23″E / 41.14528° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.14528; 20.62306
Основни податоци
Место Франгово
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Троњаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Франгово. Наоѓалиштето претставува некропола од средниот век. Во непосредната близина на Кадри Црква, според исказите на еден жител, биле откриени гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 400, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069