Плачи Круша (Добовјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плачи Круша
археолошко наоѓалиште
Плачи Круша is located in Археолошки локалитет во Македонија
Плачи Круша
Плачи Круша
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′1″N 20°39′36″E / 41.25028° СГШ; 20.66000° ИГД / 41.25028; 20.66000Координати: 41°15′1″N 20°39′36″E / 41.25028° СГШ; 20.66000° ИГД / 41.25028; 20.66000
Основни податоци
Име Плачи Круша
Место Добовјани
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Аниште е археолошки локалитет во близина на струшкото село Добовјани. Локалитетот претставува населба и црква од хеленистичко и римско време. Населбата се протега долж десниот брег на реката Црн Дрим, додека на нискиот брег северно, на околу 800 м од селото се откриени римски гробови и капак од мал римски саркофаг, кој денес се чува во Музејот во Охрид. Ископувањата се изведени во 1994 година од страна на Вера Битракова Грозданова.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.