Латинско Дабје (Нерези)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латинско Дабје
археолошко наоѓалиште
Латинско Дабје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Латинско Дабје
Латинско Дабје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° СГШ; 20.60306° ИГД / 41.33944; 20.60306Координати: 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° СГШ; 20.60306° ИГД / 41.33944; 20.60306
Основни податоци
Име Латинско Дабје
Место Нерези (Струшко)
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Латинско Дабје или Манастир Св. Никола е археолошки локалитет во струшкото село Нерези. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 600-800 м југоисточно од селското училиштето, на простор со површина од 50 х 50 м. При обработувањето на земјата селаните наидувале на темели правени од кршен камен и варов малтер, а наоколу камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.