Св. Димитрија (Октиси)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Димитрија
археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија is located in Македонија
Св. Димитрија
Местоположба на Св. Димитрија во Македонија
Местоположба 41°13′42″N 20°37′21″E / 41.22833° СГШ; 20.62250° ИГД / 41.22833; 20.62250Координати: 41°13′42″N 20°37′21″E / 41.22833° СГШ; 20.62250° ИГД / 41.22833; 20.62250
Основни податоци
Место Октиси
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Димитријаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Октиси. Претставува црква од средниот век.

Денешната црква/параклис Св. Димитрија, според кажувањето на мештаните, е изградена врз темелите на оваа средновековна црква, чии остатоци го сочинуваат наѓалиштето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.