Прејди на содржината

Кале (Горно Татеши)

Координати: 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале

Карта

Местоположба 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694
Основни податоци
Место Горно Татеши
Општина Струга
Тип

 тврдина


Период римско време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Горно Татеши. Претставува утврдување од римско време. Се наоѓа на околу 2-3 км северозападно од селото на висок рид со местоположба која доминира над целата околина, на надморска височина од околу 1.000 м. На зарамнетото плато, кое зафаќа површина со димензии од 40 × 60 м, се гледаат темели од бедеми, а по површината е откриено големо количество градежен материјал. Откриени се и неколку базени за собирање на дождовница. На овој простор, пред Втората светска војна е пронајдена сребрена монета (веројатно тетрадрахма). Тоа укажува на можноста калето да постоело од I век пред н.е. па сè до доцната антика, што може да се заклучи и од големиот број фрагменти од керамички садови, питоси и друг археолошки материјал пронајден на површината.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.