Прејди на содржината

Кале (Пискупштина)

Координати: 41°19′15″N 20°36′20″E / 41.32083° СГШ; 20.60556° ИГД / 41.32083; 20.60556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале


Местоположба 41°19′15″N 20°36′20″E / 41.32083° СГШ; 20.60556° ИГД / 41.32083; 20.60556
Основни податоци
Место Пискупштина
Општина Струга
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Каленаселба од средниот век во атарот на селото Пискупштина, Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 396. ISBN 9989-649-28-6.