Св. Спас (Мороишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Спас is located in Македонија
Св. Спас
Местоположба на Св. Спас во Македонија
Местоположба 41°12′10″N 20°42′59″E / 41.20278° СГШ; 20.71639° ИГД / 41.20278; 20.71639Координати: 41°12′10″N 20°42′59″E / 41.20278° СГШ; 20.71639° ИГД / 41.20278; 20.71639
Основни податоци
Место Мороишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Спасархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Мороишта. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1 км источно од селото, каде што се откриени темели од еднокорабна црква, а околу црквата гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.