Љупчо Брдо (Нерези)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љупчо Брдо
археолошко наоѓалиште
Љупчо Брдо is located in Македонија
Љупчо Брдо
Местоположба на Љупчо Брдо во Македонија
Местоположба 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° N; 20.60306° E / 41.33944; 20.60306Координати: 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° N; 20.60306° E / 41.33944; 20.60306
Основни податоци
Име Љупчо Брдо
Место Нерези (Струшко)
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Љупчо Брдоархеолошко наоѓалиште во струшкото село Нерези. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа во близина на селското училиште, каде што мештаните откриле темели од стара црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.