Св. Димитрија (Ташмаруништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Димитриј
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944Координати: 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944
Основни податоци
Место Ташмаруништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Св. Димитријсакрален објект од доцноантичко време во атарот на селото Ташмаруништа, Македонија. Се наоѓа на околу еден километар југоисточно од селото, од десната страна на патот што води за селото. При изградбата на црквата „Св. Димитриј“ биле откриени темели од постар објект со мозаичен под, веројатно од базилика. Исто така, во времето на Втората светска војна бугарските војници, копајќи ровови, откриле мермерни плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 398. ISBN 9989-649-28-6.