Штрати (Горно Татеши)

Координати: 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штрати

Карта

Местоположба 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694
Основни податоци
Место Горно Татеши
Општина Струга
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Штратиархеолошко наоѓалиште во струшкото село Горно Татеши. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 500 м јужно од училиштето во селото, на простор со површина од 200 × 100 м на кој денес се простираат ниви. Според информација добиена од Народниот музеј во Струга, од ова наоѓалиште потекнуваат мермерна база од столб и профилиран камен, кои се наоѓаат во селските гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.