Дупен Камен (Струга)

Координати: 41°11′07″N 20°40′24″E / 41.18528° СГШ; 20.67333° ИГД / 41.18528; 20.67333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дупен Камен

Карта

Местоположба 41°11′07″N 20°40′24″E / 41.18528° СГШ; 20.67333° ИГД / 41.18528; 20.67333
Основни податоци
Место Струга
Општина Струга
Тип

 некропола


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Дупен Каменархеолошко наоѓалиште во градот Струга. Претставува некропола од хеленистичкото време.

На западниот крај на местото на поранешната железничка станица, покрај патот автопатот А2, во 1955 година, при поставувањето на водоводните цевки биле откриени неколку хеленистички гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 399. ISBN 9989-649-28-6.