Св. Ѓорѓи (Нерези)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Ѓорѓи is located in Македонија
Св. Ѓорѓи
Местоположба на Св. Ѓорѓи во Македонија
Местоположба 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° СГШ; 20.60306° ИГД / 41.33944; 20.60306Координати: 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° СГШ; 20.60306° ИГД / 41.33944; 20.60306
Основни податоци
Место Нерези
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Ѓорѓиархеолошко наоѓалиште во струшкото село Нерези. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа во подножјето на наоѓалиштето Чука, каде што се наоѓа селската црква, која била изградена врз темелите на постара црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.