Цигански Гробишта (Радолишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цигански Гробишта
археолошко наоѓалиште
Цигански Гробишта is located in Македонија
Цигански Гробишта
Местоположба на Цигански Гробишта во Македонија
Местоположба 41°9′51″N 20°37′23″E / 41.16417° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.16417; 20.62306Координати: 41°9′51″N 20°37′23″E / 41.16417° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.16417; 20.62306
Основни податоци
Место Радолишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период старохристијанско време
ран среден век
Портал „Археологија“

Цигански Гробиштаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Радолишта. Претставува старохристијанска базилика и раносредновековна некропола. Прогласено е за културно наследство на Македонија.

На источната страна на селото, со систематски археолошки ископувања е откриена три корабна базилика со нартекс, егзонартекс, анекси и крстилница. Ископувањата се извршени во 1954 година од археологот Димче Коцо, а завршени се во 1976 година од археологот Владо Маленко, кога се откриени раносредновековни гробови. Само нартексот и централниот кораб на наосот се покриени со подни мозаици со стилизирана флорална и геометриска декорација и животински претстави. Базиликата е датирана на крајот на V век, а некрополата припаѓа во VII до VIII век. Наодите се чуваат во Завод и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 398, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069