Св. Атанасија (Враништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанасија
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Место Враништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасијаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Враништа. Претставува црква и гробишта од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 1 км западно од селото, на педесетина метри од стариот пат од Струга за Дебар, каде се гледаат темели од поголем сакрален објект. При обработувањето на земјата, мештаните откриле ѕидови градени од кршен камен и варов малтер. Во непосредна близина се откриени и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.