Кула (Присовјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула
Градиште

археолошко наоѓалиште
Кула Градиште is located in Македонија
Кула
Градиште
Местоположба на Кула
Градиште во Македонија
Местоположба 41°19′50″N 20°41′3″E / 41.33056° СГШ; 20.68417° ИГД / 41.33056; 20.68417Координати: 41°19′50″N 20°41′3″E / 41.33056° СГШ; 20.68417° ИГД / 41.33056; 20.68417
Основни податоци
Место Присовјани
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кула (познато и како Градиште) — утврдена населба од доцноантичко време во атарот на селото Присовјани, Македонија. На околу 3 километри југозападно од селото има висок рид со доминантна местоположба кој е пристапен само од источната страна. На зарамнетото плато се гледаат грамади од кршен камен, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 396. ISBN 9989-649-28-6.