Црква (Горно Татеши)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква
Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694Координати: 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694
Основни податоци
Име Црква
Место Горно Татеши
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква е археолошки локалитет во близина на струшкото село Горно Татеши. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1.500 м северно од селото, на простор со димензии од околу 200 х 100 м, на повисока тераса со зарамнето плато која доминира над околниот терен. На местото, на кое денес се наоѓаат ниви, се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал. При обработувањето на земјата се откриени темели од објекти градени од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.