Латинска Црква (Корошишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латинска Црква
археолошко наоѓалиште
Латинска Црква is located in Македонија
Латинска Црква
Местоположба на Латинска Црква во Македонија
Местоположба 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° N; 20.74833° E / 41.24917; 20.74833Координати: 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° N; 20.74833° E / 41.24917; 20.74833
Основни податоци
Име Латинска Црква
Место Корошишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Латинска Цркваархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Корошишта. Претставува сакрален објект од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1 км јужно од селото, каде се забележителни темели од објект. По површината на местото се пронајдени фрагменти од мермерна пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.