Градиште (Октиси)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°13′34″N 20°35′02″E / 41.22611° СГШ; 20.58389° ИГД / 41.22611; 20.58389Координати: 41°13′34″N 20°35′02″E / 41.22611° СГШ; 20.58389° ИГД / 41.22611; 20.58389
Основни податоци
Место Октиси
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во струшкото село Октиси. Претставува утврдена населба од средниот век.

Северозападно од селото, на висок рид со доминантна местоположба се утврдени траги од населба и утврдување.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.