Драслајца (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драслајца is located in Македонија
Драслајца
Местоположба на Драслајца во Македонија
Местоположба 41°12′56″N 20°41′35″E / 41.21556° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.21556; 20.69306Координати: 41°12′56″N 20°41′35″E / 41.21556° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.21556; 20.69306
Основни податоци
Место Драслајца
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во струшкото село Драслајца. Претставува осамен наод од римско време. Во пределот од селото каде што е сместено наоѓалиштето, потекнува еден горен дел од надгробен споменик од мермер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.