Шекеими (Корошишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шекеими
археолошко наоѓалиште
Шекеими is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шекеими
Шекеими
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833Координати: 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833
Основни податоци
Име Шекеими
Место Корошишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шекеими е археолошки локалитет во струшкото село Корошишта. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на северната страна на селото, на едно не многу високо плато, каде се забележуваат остатоци од ѕидови на црква. Наоколу се пронајдени фрагменти од покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.