Латинска Црква (Корошишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латинска Црква
археолошко наоѓалиште
Латинска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Латинска Црква
Латинска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833Координати: 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833
Основни податоци
Име Латинска Црква
Место Корошишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Латинска Црква е археолошки локалитет во близина на струшкото село Корошишта. Локалитетот претставува сакрален објект од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1 км јужно од селото, каде се забележителни темели од објект. По површината на местото се пронајдени фрагменти од мермерна пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.